Въпроси, които се повтарят отново и отново или такива, които винаги сте искали да зададете, но не сте задали, за да не ви помислят за lamer ;-)
О1: Дебиан е проект, започнат през 1993-та година от Иан Мърдок. Името Дебиан идва от Деб + Иан (Деб идва от Дебора, съпругата на Иан Мърдок)
О2: Можете да изтеглите ISO-файлове от няколко сървъра в България:
Ако имате стари CD/DVD дискове, можете да ги upgrade-нете с jigdo. Т.е. ще се изтеглят само новите файлове, старите ще се вземат от старите ви дискове. Дистрибуционни CD-та на Debian, книги, програми и т.н можете да си закупите от CDforME. Книги, CD-та и други материали, могат също така да се закупят от каталога на Amazon.com, като съответно съществува по-приемлив вариант за разплащане и доставка в България -- фирмата срещу съответен процент доставя стоката по ISBN номер.
О3: Ако разполагате с връзка към Интернет, достатъчно е да имате само първото CD binary-1_NONUS.iso. Оттам може да се инсталира минималната система, достатъчна да довършите мрежова инсталацията (да свалите всичко останало от Интернет).
О4: Няколко са:
Или в /etc/apt/sources.list може да имате:
deb http://ftp.bg.debian.org/debian stable main contrib non-free deb http://ftp.bg.debian.org/debian-non-US stable/non-US main contrib non-free deb-src http://ftp.bg.debian.org/debian stable main contrib non-free deb-src http://ftp.bg.debian.org/debian-non-US stable/non-US main contrib non-free
Препратка: http://www.debian.org/mirrors/mirrors_full#BG
O5: Snapshots на официалния Debian архив можете да претърсвате тук: http://snapshot.debian.net. На сайта е описано как се правят тези snapshots, как да се претърсват и ползват с apt-get(8) от sources.list(5).
О6: Да, има такива http://lists.zadnik.org/cgi-bin/mailman/listinfo.
О7: Погледнете проекта bgdebian.
Reading Package Lists... Error! E: Dynamic MMap ran out of roomО8: Списъка с Debian пакети за инсталиране е твърде голям (дълъг лист от сървъри в /etc/apt/sources.list) и apt няма достатъчно памет за да го обработи. Трябва да разрешите на apt да ползва повече памет. За целта коригирайте стойността на Cache-Limit в /etc/apt/apt.conf:
APT::Cache-Limit 25165824
О9: Можете да wrap-нете процеса по търсене на съответните файлове в системата, компилирането на сорса и свързването на обектните файлове. При липсващи файлове, ще бъдете попитани за разрешение за инсталирането на съответните пакети, ако са достъпни от посочените от вас източници. Даден файл може да се среща в няколко пакета, при което ще избирате. Запознайте се с auto-apt(1):
# apt-get install auto-apt # auto-apt update updatedb update-local # cd arbitrary-src-dir/ # auto-apt run ./configure --your-options-here # auto-apt run make
apt-get remove xscreensaver .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. dpkg: error processing xscreensaver (--remove): subprocess post-removal script returned error exit status 127 Errors were encountered while processing: xscreensaver
О10: Както ни се съобщава, нещата няма да станат автоматично в команди от вида на:
# apt-get install -f
Също така не бихме постигнали и успех с force опции. Трябва да редактираме скриптовете за съответния пакет в директория /var/lib/dpkg/info/, така че след като бъдат извикани от dpkg(8), те да приключат своята работа успешно, а не да връщат съобщение за грешка. Това може да бъде по тяхна вина или по вина на програма, която пък те извикват. Скриптовете имат вида: /var/lib/dpkg/info/пакет.скрипт, където скрипт е preinst, postinst, prerm или postrm. В този случай не завършва изпълнението си поради някаква причина и трябва да бъде редактиран, дори и времено post removal скрипта /var/lib/dpkg/info/xscreensaver.postrm за пакета xscreensaver. В книгата е даден пример за самостоятелно (т.е. неавтоматично) справяне с подобни проблеми, като там е взет за денонстрация пакета scrollkeeper.
О11: За целта има програми като discover и kudzu, който се ползват и в други дистрибуции. Knoppix LiveCD, например, ползва собствени конфигуриращи хардуера скриптове заедно с модула cloop, който вече е в официалния Debian архив благодарение на Klaus Knopper като пакети cloop-src и cloop-utils. Имайте предвид, че ако на вашата система някой драйвър не е компилиран като модул за ядрото или не е закомпилиран в самото ядро, то ще трябва да направите поне едно от двете, за да може да използвате съответния хардуер.
О12: Да, като навсякъде другаде, зависи от ядрото което, ползвате, и няколко user-space utils. Може би е добре да започнете оттук: http://people.debian.org/~blade/
О13: Всичко това е необходимо за да се унифицира и изгради интелигентен процес по конфигурирането, компилирането и инсталирането на binary и source packages, така че всичко да е под пълен контрол. Perl често е наричан "`щвейцарската резачка на Unix"' и е съвсем в реда на нещата да е застъпено по-широкото му използване за административни цели в тези системи. Гореспоменатите пакети точно това правят и това е една от много силните страни на Debian.
O14: Може би. За официалния Debian архив се обърнете към http://nm.debian.org. Иначе неофициален архив всеки може да си направи.
O15: Обърнете към http://www.debian.org/devel/join/.
O16: Има. Обърнете се към http://db.debian.org и http://www.debian.gr.jp/~kitame/maint.cgi.
О17: Цитираме Christoph Lameter: Do not ask me: Does Debian support this and that. Debian supports everything.
Други страници с отговори на въпроси: