Динко Белчевски бе така любезен да ни предостави за свободно ползване неговия "Курс по въведение в Linux". Курсът представлява поредица от лекции, целящи общо въведение в света на Linux:
- Въведение в Линукс. Възникване на Линукс. История на Линукс. Основни дистрибуции. Основни концепции в Линукс- ядро, потребители, root. Принципи на свободния софтуер. Лицензионни правила GPL.
- Въведение в системата. Многозадачност и многопотребителност на операционната система. Структура на файловата система и представяне на физическите и логически устройства – директория /dev. Зареждане на операционната система.
- Описание на директориите и тяхната функция. Типове файлове. Битове за права на файловете, типове права. Задаване и отнемане на права.
- Типове потребители. Администратор(root) и нормален потребител. Файлове с пароли. Скриване на паролите. Команди за създаване и изтриване на групи и потребители.
- Описание на командния интерпретатор. Видове командни интерпретатори – bash, rbash, tsh, zsh, csh.
- Базова настройка на системата. Конфигурационна директория /etc . Структура на директорията. Скриптове за начално зареждане.
- Конфигуриране на системата. Мрежова конфигурация.
- Конфигуриране на системата. Конфигурационен файл /etc/fstab. Прикачване и разкачване на устройства и опции на командата mount. Пакетни системи. Видове пакетни системи – tgz, rpm, deb. Инсталиране на бинарни пакети. Пакетна система на Slackware Linux.Команди за инсталиране, премахване и обновяване на пакети. Програми на трети страни за инсталация и създаване на пакети. Обновяване на системата през Интернет.
- Конфигуриране на системата. Стартиране и конфигурация на SAMBA сървър.
- Конфигуриране на системата. Стартиране и конфигурация на Apache Web сървър.
Лекциите се отличават с достъпен и лесно разбираем език. Курсът не се спира върху приложението на Линукс като десктоп-система, графични среди и приложения, работа с X.
|